Advert
Advert
YURT DIŞINDA ÇALIŞAN GÖLBAŞILILARA MÜJDELİ HABER...

YURT DIŞINDA ÇALIŞAN GÖLBAŞILILARA MÜJDELİ HABER...

YURT DIŞINDA ÇALIŞAN GÖLBAŞILILARA MÜJDELİ HABER...

Yurt dışında çalışan gurbetçi vatandaşlarımızın Türkiye'ye geldikleri zaman emeklilik şartlarını yerine getirmeleri konusunda gazetemize demeç veren Sosyal Güvenlik Uzmanı Yurt Dışı Emeklilik Danışmanı Ersin KONAR " gurbeçilerimizin Türkiye'deki sesi olmaya devam ediyor.

Geçmişte kazanmış olduğu davaları devlet televizyonlarında anlatan, yurt dışında emeklilik sistemi konusunda uzman olan ve gurbetçilerimizin yıllarca gurbette emek vererek Türkiye de emekli olup rahat bir hayat sürdürmeleri için yurt dışındaki bütün haklarını savunan KONAR, Gölbaşı'nda yaşayan gurbetçilerimize bizim aracılığımızla sesini duyurmak istiyor.

" Emekliliğe hak kazanmış gurbetçilerimizin bir an önce bir uzamana danışmaları ve Yurt dışındaki haklarını almaları için sosyal güvenlik uzmanına ulaşmaları gerektiğini dile getirdi. 

Yurtdışı Borçlanması nedir?

Rahmetli Cumhurbaşkanı Sayın Turgut ÖZAL, 1985 yılında Türkiye'nin ekonomisine katkıda bulunulacağını düşünerek, yurtdışı emeklilik sistemini Türkiyede gerçekleştirdi.

Yaklaşık olarak 10 MİLYON gurbetçi vatandaşımızın yararlanabileceği ve tek seferde para ödeyerek emekli olabileceği bir sistemi yürülüğe geçirdi. yurt dışı borçlanmasını yaparak ve bu borçlanmayı Türkiyede ödeyerek emekli olup, maaşlarını aldılar ve almaya devam eden gurbetçilerimizin sayısı bir okadar fazla.

Yurtdışı emekliliğinden kimler yararlana biliyor?

Dünyada 10 Milyona yakın yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı bulunmaktadır. Siteme göre bir erkek normal şartlar altında 25 yıl çalışarak emekliliğe hak kazanıyor. Fakat  25 yılı borçlanırsa eğer,toplamda 176 BİN TL gibi bir rakam ödemesi  ve 53 yaşını beklemesi gerekmekiyor.

Bizim farkımız ise  bu rakamı yaklaşık 100 BİN TL ' ye kadar düşürerek gurbetçimizin "1600-1700" TL maaş almasını sağlıyoruz.

Türkiyedeki yoğunluktan dolayı prosodür en az  BİR YIL veya  BİR BUÇUK YIL sürerken biz bu işi 1 AY gibi kısa bir süre içerisinde bitirip bir gurbetçimize daha yardımcı olmuş oluyoruz.

Mavi Kart Nedir?

Mavi kart dediğimiz konu 2000'li yıllarda yurt dışına giderek orada yaşayan Türk vatandaşlarına bulunmuş oldukları Ülkenin vatandaşlığına geçmeleri konusunda konuşmalar yaptılar.Bu karta sahip olan vatandaşlarımız bulundukları ülke vatandaşı olarak seçme ve seçilme hakkı kazanış oldular.

Daha önceki yıllarda vatandaşlarımızın, Türkiye'de bulunmuş oldukları yılları, vatandaşlıktan çıkarttırmadan borçlandırarak emekli edebilmemize yarayan bir sitemdir.

Gazetemize yapmış olduğu açıklamalarda yurt dışında çalışan TÜRK vatandaşlarının bir an önce Türkiye'deki emeklilik şartlarını yerine getirmesi isteyen KONAR " Türkiyedeki sisteme göre her 6 ay da asgari ücretin artması ile borçlanacak olan gurbetçilrimizin de ödeyecek olduğu rakamların artmaması ve EURO bazında borçlanma olduğundan dolayı EURO'nun TL bazındaki rakamlarınıda göz önünde bulundurarak bir an önce Türkiye'deki emeklilik şartlarını yerine getirmesini "istedi.

Dolandırıcılara ve İş Bilmeyenlere DİKKAT!

Yurk dışında emeklilik sistemi çok basit bir şekilde işlemektedir. Ama Türkiyede ki sistem o kadar kolay ve basit olmadığı için gurbetçilerimizin mağdur olmamaları konusunda uyarıdı.

KONAR " Yurt dışında emeklilik hakkı kazanmış ve Türkiyede borçlanarak emekli olmak isteyen vatandaşlarımızın ve gurbetçilerimizin dolandırılmaması konusunda çok dikkatli olmaları gerektiğini ve Mutlaka iyi araştırmalarını, aynı zamanda  işi uzmanına danışmaları gerektiği konusuna dikkat çekti. 

Türkiyede özel bir firma olarak görev yapan Konur,

" Türkiyede özel bir firmada görev yapan ve Türkiyede ilk kez Devlet Televizyonunda Yurt dışı emeklilik sistemini anlatan tek kişi olduğunu belirterek,

"Almanyada girmiş olduğum bir davada İlk mavi kart mahkemesini kazananan sosyal güvenlik uzmanı ve yurt dışı emeklilik danışmanı  benim" dedi. 

Advert
YorumKat...
Kalan karakter sayısı : 500
Bakmakta Fayda Var
ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI
ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI
MANSUR YAVAŞ SANAYİCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ
MANSUR YAVAŞ SANAYİCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ