Advert
Advert
ÇEVRE FELAKETİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Engin Eren, Mogan Gölü 1. Etap rekreasyon ve rehabilite projesine ilişkin önemli bir açıklama yaptı.

ÇEVRE FELAKETİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

 CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Engin Eren, Mogan Gölü 1. Etap rekreasyon ve rehabilite projesine ilişkin önemli bir açıklama yaptı.

Engin Eren, Gölbaşı ve özellikle Ankara için büyük bir değer olan Mogan Gölü ve çevresi ile ilgili projenin, “doğal güzellik korunarak, yürüyüş, bisiklet, koşu yolları, iskeleler, oturma dinlenme birimleri, çocuk oyun alanları yapılarak yeni bir rekreasyon alanı oluşturulması” amacıyla yapıldığının açıklandığını ancak daha projenin başlangıcından itibaren verilen sözlerin tutulmadığını söyledi.

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Engin Eren konuya ilişkin açıklamasında, doğa katliamına izin vermeyeceklerini ve konunun takipçisi olduklarını vurguladı.

Eren şöyle dedi :

“Mogan Gölü, Gölbaşı halkı ve Ankaralılar için son derece büyük öneme sahiptir. Belediye Başkanı sayın Ramazan Şimşek, projeyi halkımıza tanıtırken aynen şu ifadeleri kullandı : (Mogan Gölü'nün doğal güzelliklerini koruyarak; yürüyüş, bisiklet, koşu yolları ve çocuk oyun alanları ile Gölbaşımıza yeni bir çehre kazandırıyoruz. Yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla, ilk günden bugüne hem vatandaşımızın hem esnafımızın yanındayız, güzel günleri birlikte yaşayacağız.) Haziran ayı sonunda bu açıklamayı yaptı sayın Ramazan Şimşek. Birkaç hafta içerisinde yine keyfi uygulamalarla vatandaştan uzak kararlar alınıp uygulanmaya çalışılıyor maalesef. Söz verilen Mogan Gölü’nün temizlenmesi, vatandaşlarımıza ve bölge esnafına destek olunması. Yapılan ise içeriği vatandaştan sır gibi saklanan projenin uygulanması. Bu uygulama yapılırken de, doğaya zarar verilmesi. Böylesine önemli bir projeyi vatandaştan ve esnafımızdan saklamaya kimsenin hakkı yok. Yapılması gereken nedir ? Oy isterken icraatlarımızı size danışacağız ve görüşlerinizle şekillendireceğiz sözünün tutulmasıdır. Esnafımızla neden görüşmeden karar alıyorsunuz sayın Başkan ? Bunun tersini yapıyor olmak size sadece oy kaybettirmez aynı zamanda gönül kırgınlığını da artırır.  ”

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Engin Eren, Projenin uygulamaya konulmasıyla birlikte çalışmalar sırasında göl kenarında bazı bölgelerin moloz yığınlarıyla doldurulmaya başlandığının tespit edildiğini belirtti.

Bu uygulamanın adeta bir çevre katliamı olduğunu ifade eden Eren, bu durumun tüm Gölbaşı halkını üzdüğünü ve kafalarda soru işaretlerine sebep olduğunu ifade etti.

Eren sözlerine şöyle devam etti :

“Olayın belgeleriyle tespit edilmesinin ardından CHP yönetimi olarak yaptığımız uyarılar sonucu sözkonusu moloz yığınları temizlenmeye başlandı. Bu bizim ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koymaktadır. Biz parti ayırımı yapmadan Gölbaşı’nın yararına olan her işe destek vereceğimizi, Gölbaşı’nın zararına olan herşeyin ise karşısında duracağımızı ilk günden beri söylüyoruz. Halkımız şunu unutmasın içeriği sır gibi saklanan bu projenin takipçisiyiz. Ve buradan sayın Başkan Şimşek’e sesleniyorum. Biran önce projenin ayrıntılarını halkımızla, bölge esnafımızla paylaşın. Paylaşın ki, projenin bir rant hesabına dönüşmediğini, çevreye saygılı, doğayı koruyan, halkımızı yeşille buluşturan bir proje olduğuna hep birlikte inanalım. Size şu soruyu soruyoruz : Yıkılan büfeler eski sahiplerine verilecek mi ? Biz CHP olarak esnafımızın yanındayız ve konunun takipçisiyiz. Yıllardır orada vatandaşa hizmet veren esnaf evine ekmek götürüyor. Gölbaşı Belediyesinin sözkonusu esnafımızla proje bitmeden, mahkemelik olmadan sözleşme yapıp haklarını iade etmesini bekliyoruz. Eğer Gölbaşı Ankara’nın yeşil çizgisi diyorsanız Mogan Gölü’nün yeşiline, doğasına dokunmayın. Hemşehrilerimiz vaatlerinizi unutmadı.”

Hizmetin Önü Kesilmemelidir

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Engin Eren açıklamasında, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin gölün yüzeysel temizliğini yapan özel aracıyla her yıl düzenli olarak çalışma yürüttüğünü de hatırlattı.

Eren, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan izinle gerçekleştirilen çalışmalara bu yıl izin çıkmadığını belirterek;

“Mogan Gölü ile ilgili duyarlılık sadece iktidar ile sınırlı değildir. Gölbaşı ya da ülkenin hangi bölgesi olursa olsun hizmetin önü kesilmemelidir. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştireceği temizlik çalışmaları konusunda Bakanlığa sunulan izin yazısı Temmuz ayının 8’i olmasına rağmen çıkmamıştır. Gölbaşı Belediye Başkanı sayın Ramazan Şimşek her zaman Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Gölbaşı Belediyesi’ne destek olduğunu söylüyor. Kendisinin de Gölbaşı’nı ve Mogan Gölü’nü önemsediğini biliyoruz. Umarız bu konuda da aynı hassasiyet içinde olur ve çaba gösterir. Bu konudaki tavrını Gölbaşı olarak gerçekten çok merak ediyoruz.” diye konuştu.

#engin eren #chp gölbaşı #gölbaşı #mogan gölü #gölbaşı kırmızı çizgi
Advert
YorumKat...
Kalan karakter sayısı : 500
Bakmakta Fayda Var
ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI
ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI
MANSUR YAVAŞ SANAYİCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ
MANSUR YAVAŞ SANAYİCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ