Advert
Advert
GÖLBAŞI'NI KİM KAZANACAK?

GÖLBAŞI'NI KİM KAZANACAK?

GÖLBAŞI'NI KİM KAZANACAK?

Gölbaşı’nı kim kazanacak?

Yaklaşan yerel seçimlerin en çok merak edilen konusu, Gölbaşı’nı kim kazanacak? İttifak tartışmaları süregelirken isimler üzerinde o olsun bu olsun tartışmaları da devam ediyor. Biz aslında madalyonun hep görünen yüzüne bakıyoruz. Dikkatinizi bir noktaya çekmek istiyorum. Gölbaşı’nı kimin kazanacağıyla ilgilenmekten büyük resmi görmezden geliyoruz. Şimdi dikkatlerinizi başka bir noktaya çekmek istiyorum. Ne istediğimizi biliyor muyuz? Birinci sorum bu. Yaşadığımız kentin nüfusuyla aynı oranda binlerce fikir ve talep var. Bunların isteklerini yerine getirebilecek vizyona sahip mi başkan adayları? Bir başka soru. Gölbaşı’nda iki dönem üst üste seçim almış ve üçüncü dönemi planlayan bir belediye başkanı var mı? Yoksa neden olmuyor? Bir başka soru. Sahaya inen başkan adayının şahsı dışında başka bir şeyle ilgileniyor muyuz? Mesela ekibiyle ilgileneniniz var mı? Bir başka soru. Kazananın yanında olmaktan başka bir hedef koymayı hiç düşündük mü? Neden herkes kazanan başkanın adamı olmak ister? Nemalanmak için olabilir mi? Başkan adaylarının CV’sini, donanımını, tecrübesini, kültürel birikimini inceliyor muyuz? Başkan olmasını istediğiniz kişiyi, çok büyük bir şirketin sahibi olsaydınız, CEO yapar mıydınız? Ve benim için en önemli soru. Gölbaşı’nı yıllardır kıskacına almış bir sistem ve yaklaşık 100 kişiden ibaret olan kısır döngüyü yıkıp sistemin oyuncağı olmayacak, dedikodularla uğraşmayan, Gölbaşı’nı dünyaya nasıl duyuracağını tahayyül edebilen, hayallerini gerçeğe dönüştürmeye inanmış ve bizi de o hayallerinde yaşatabilecek bir başkan adayı var mı? Bu soru, ahbaplık üzerinden yürüyen ve bize asla Kepekli’yi aştırmayan Gölbaşı’nın kaderini değiştirecektir.

Bakın görmezden geldiğiniz bir noktayı kısaca özetleyeyim. Mevcut Gölbaşı Belediye Başkanı devlet imkanlarını inanılmaz şekilde Gölbaşı’na getirdi. Belki bu bir devlet politikasıydı. Özellikle Mogan Gölü ve Konya Yolu projeleri Gölbaşı’nı çok farklı bir noktaya taşıyacak. Türkiye için yerel seçimler önemli olabilir -bu benim tezimdir- ama Gölbaşı için bu seçim hayatidir. Tezim şu ki, Gölbaşı bu seçimde gelecek 5 yılını planlamayacak, belki de 15 yılını planlayacak. Yani seçeceği başkan Gölbaşı’nı çok büyük hata yapmamak kaydıyla en az iki dönem yönetecektir. Sebebine gelince, Mogan Gölü’nün temizliği ardından Gölbaşı, gölde yapılacak projelerle yıllardır lafını ettiği turizm kenti olacaktır. Konya Yolu projesinin ardından bütünleşmiş bir kent modeliyle Gölbaşı ticareti hız kazanırken vizyon sahibi bir başkanla da (bu bir ipucudur) uluslararası sanayinin dahi tercih edeceği bir nokta haline gelecektir. Yine Mogan Gölü ile de uluslararası turizmin en çok talep edeceği Ankara’nın başkenti olacaktır. Nüfus hiç beklemediğiniz bir şekilde yükseliş gösterecektir. Tablo bu şekildeyken hala yerel dengeler üzerinden siyaset yapmaya çalışanlar tıpkı birçok büyük ilçede olduğu gibi diskalifiye olacaklardır. Dolayısıyla Gölbaşı gündemi kısır, basit, yavan ve şahsiyetler üzerinden yürütülen tartışmaların odağı olmaktan çıkacaktır.

Yıllardır özlemini çektiğim ve Gölbaşı’nda birçok şeyi değiştirmeyi umut ederek yürüttüğüm mesleğimde çoğu şeyi belki farkında olmadan kırdık. Geçinemezsiniz diyenlere geçinebildiğimizi kanıtladık. Gazeteciliğin zor şartlarda da olsa yandaş olmadan da yapılabileceğini ve bunun mutlaka bir gün takdir edileceğini söylemiştik, bunu da ekibimle başardık. Şişme haberlerle ve ilkel metin tarzlarıyla birilerini ön plana çıkarma çabalarının gereksiz olduğunu da belki farkında olmadan kanıtladık. Bunları niye anlattım? Yukarıda yazdığım tezimin de bir gün gerçekleştiğini gördüğünüzde ‘ben demiştim’ demek için değil, bu değişimin farkına varmadan gerçekleşeceğini, bizim de buna destek olmamız gerektiğini anlatabilmek için.

Tüm bu sorular ışığında şunu anlatmaya çalışıyorum. Saygıdeğer okurlar, bu seçimde Gölbaşı’nın en az 10 yılını yönetecek lideri seçeceksiniz. Bu noktada şu düsturu edinirsek hep birlikte kazanırız. Adayın kişisel özellikleri, becerileri, vizyonu, uzmanlık alanı, girişimciliği, saygınlığı, onur ve hassasiyet noktasındaki değer yargıları, ahlaki özellikleri, her fikre yaklaşımı, kültür ve sanat dünyasındaki bakış açısı, uluslararası arenaya yakınlığı, hitabeti ve buna benzer özellikleri barındırıp barındırmadığına bakılmalı. Diyeceksiniz ki bu kadar özellik kimde var. İyi de bu özellikler yoksa veya bunların birçoğunu taşımıyorsa zaten lider olamaz. O zaman Gölbaşı’nı ben de sen de o da bu da herkes yönetebilir. Ayrıca bu özelliklerin hepsinin bir insanda olmayacağını ben de biliyorum. İşte asıl önemli nokta burası. Başkan adayı liyakatli ve kendine tam bağlı yol arkadaşlarıyla eksik noktalarını tolere edebilir. Bu nedenledir ki bizler oy verirken başkandan daha çok yol arkadaşlarını, ekibini ve vizyonunu sınava tabi tutmalıyız. Aksi halde hiçbirimiz ne mevcut belediye başkanımızı ne önceki başkanları insani anlamda sevmediğimizi söyleyemeyiz. Bir insan başkan adayı oluyorsa toplumda sevildiğini hissettiği için bu yola çıkar. Yani şeyhi uçuran aslında biziz. Ama sevdamız şahıslardan çok yaşadığımız kente ve geleceğimize olmalıdır.

Saydığım özelliklerin yanı sıra başkan adayı Gölbaşı’na dünyanın herhangi bir ülkesinden yatırımcı getirebilecek, bu sayede sanayi devlerini Gölbaşı’na taşıyarak sanayi kenti yapabilecek plan ve projeyi hazırlayabilmeli. Mogan Gölü’nde dünya çapında olimpiyatlar yapacak girişimcilik ruhuna sahip, yurtdışından gelen heyetleri Gölbaşı’na taşıyabilmeli, sıkışmış Ankara otellerindense göl manzaralı konaklamaya elverişli bir Gölbaşı tahayyül edebilmeli. Eğitim kenti olan Gölbaşı’nda yaşayan üniversite gençliğinin Kızılay’a gitme ihtiyacını ortadan kaldırabilmeli. Bu arada kentinde yaşayan ve küs gezen iki insanı barıştırabilecek güce ve hatra sahip olabilmeli ve asla kendisi küsmemeli, ne hayata ne vatandaşa.. Vesaire vesaire.

Geçen gün bir başkan adayı bir cümlesiyle beni şaşırttı. Ellerini semaya açarak “Allahım başkanlığı nasip etmesin” diye başladı sözüne ve devam etti, “Eğer bir gün sokakta yürürken bugün bulunduğum konumdan ve saygınlığımdan uzaklaşacaksam, bana gelen talepleri tersleyerek, kırarak, dökerek reddedecek kadar bunalacaksam, liyakatsiz insanlarla yolda yürüyerek utanç duyacağım bir duruma düşeceksem Allah nasip etmesin başkanlığı” dedi. Bir başka başkan adayı “Gölbaşı’nda yaşayan bir insan benim yaptırdığım veya vesile olduğum veya göremediğim bir hizmet aksamasından dolayı mağduriyet yaşayıp öbür tarafta yakama yapışacaksa ve ben bunun hesabını veremeyeceksem bu külfeti nasıl taşırım” dedi. Bir başka başkan adayı da kendisinden talepte bulunan bir kişiye “Senin talebini yerine getirmektense ve sana bu ayrıcalığı tanımaktansa senin söyleyeceğin bir yetime, bir öksüze, bir şehit çocuğuna elimdeki her imkanı sunayım” dedi.

Son anlattıklarımı, aradığımız başkan adayının erdem ve yücelikle ilgili kavramları da taşıması gerektiği için anlattım. Velhasıl kelam, hedefi yüksek tuttuğumun, çıtayı yükseltmeye çalıştığımın farkındayım. Bunu da şöyle özetleyeyim, mükemmeliyetçi bu yaklaşıma ben kendimi taşımıyorum. Ama birileri başkan adayı oluyorsa çıtaları yüksek olmalı. Bunu da zamanında -arada anmış olayım- lisede okurken okul müdür yardımcılığı görevinde bulunan Hilmi Ulubey hocamın bir dersinde söylediği cümleyle tamamlamak istiyorum.

Biz seçmenlerin de basın mensuplarının da bakış açısı bu olursa hayalimizdeki Gölbaşı’na doğru yöneticiyi ve ekibi seçebiliriz. Hilmi hoca şöyle demişti:

“Çocuklar, hedeflerinizi hep yüksek tutun. Sizler gökyüzündeki bulutlara tırmanmayı hedefleyin, düşseniz dahi en kötü bir ağacın tepesinde yer alırsınız.” Hocama saygılar sunuyorum. Bizler de mükemmel bir başkan ve ekip hayal edelim, en kötü ihtimalle başkenti yönetebilecek bir başkan çıkarırız.

 

Advert
YorumKat...
Kalan karakter sayısı : 500
Bakmakta Fayda Var
ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI
ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI
MANSUR YAVAŞ SANAYİCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ
MANSUR YAVAŞ SANAYİCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ