Advert
Advert
ÖZEL OKULLAR DENETLENMELİ

ÖZEL OKULLAR DENETLENMELİ

ÖZEL OKULLAR DENETLENMELİ

Ankara da bulunan bir özel okul, milli eğitimin denetlemelerinden ve maliye denetlemelerinden nasıl başarıyla geçiyorlar doğrusu akıl mantık işi değil.

İddiaya göre Ankara Çankaya da bulunan bir özel okul devletten vergi kaçırmanın yollarını bulmuş ve buda yetmezmiş gibi usulsüz atamalar yaparak, öğrencilere ders veren öğretmenlerin haklarınıda ellerinden almaya çalışıyorlar.

Gazetemize gelen bir ihbarı değerlendiren muhabirimiz edindiği bazı bilgiler neticesinde ve iddia eden kişi ve kişilerden aldığı bilgilerden yola çıkarak bu okulun yıllardır devletten vergi kaçırdığını ve işten ayrılmak isteyen öğretmenlerin ve çalışanlarının haklarını ellerinden almaya çalıştığını dile getirdiler.

Vay uyanıklar vay…

Bu okulun, Yasal olmayan yollara başvurarak çalışanların hakları olan hastahaneden almış oldukları günlük raporlarınıda maaşlarından keserek yasal olmayan kazanç elde ettiklerini dile getiren iddia sahipleri,

 “ Hasta oluyoruz günü birlik rapor alıyoruz ve bunuda aldığımız üç kuruştan kesiyorlar, bu yapılan hak mı? Adalet mi? Devlet bu konuda bir yasa çıkarmış. Demiş ki yasada, iş veren 1 günden 3 güne kadar olan raporu öder 3 gün ve üzerinde olan raporuda devlet öder. Bu arkadaşlar kanundan daha büyükler galiba ki aldığımız üç kuruşa göz dikiyorlar. Birde kesintileri ıspatlayamayalım diye bankaya yatan asgari ücretten değil elden aldığımız farktan kesiyorlar.

Kurum içerisinde “tediye” adı verdikleri bir evrak düzenlemişler ve asgari ücretin dışında maaşımızın kalanını aldığımıza dair evrak imzalatıyorlar.

Matematik dersine giren öğretmen ingilizce dersine giriyor ve buda yetmezmiş gibi sınıf defterini bile imzalıyor.

Sırf tazminat hakkımız olmasın diye bize her türlü mobingki uyguluyorlar.

İşten kendimiz ayrılalım diye haklarımız içeride kalsın okulun kasasından fazla para çıkmasın diye etmedikleri eziyet kalmıyor.

Hele maaş yatana kadar zaten eşe dosta ahbaba borçlandığımız da cabası. Sözde 1i ila 5i arasında maaşlarımız yatması gerekirken biz ayın 9u 10u 11i 12isi yatırıyoruz. Maksat para biraz daha dursun kasada.

 Heleki devletin vermiş olduğu desteklerin nerelere harcandığına girmek dahi istemiyorum. Bir kılıfına uydururlar çünkü.” diyerek dertlerini dile getirdiler.

İşte bu devletten vergi kaçırmaktır Beyler Bayanlar…

Kurum içerisinde çalışan kişilerin aldıkları maaş asgari ücretin üzerinde olduğundan dolayı, asgari ücret tutarını bankaya hesaplarına yatıran okul aynı zamanda kurum içerisinde “ Tediye” adı verilen bir evrak düzenleyerek asgari ücretin üzerinde kalan tutarıda elden aldıklarını iddia ettiler. İşte bunun adı vergi kaçakçılığı…

Yasal Olmayan Atamada nedir diyenler buyrun…

Bir özel okulun devlet okulları tüzğünden farklılığı var mıdır? Varsa eğer bu okul, okul içerisinde işlenmeyen bir ders için neden öğretmen atar? Hadi atadın diyelim, müdür yardımcısı nasıl yapar? Hadi onuda yaptın diyelim diyeceğim ama yok artık derler adama. İşte orda duralım. Bu işte bir iş var derler demezler mi adama?

Bu kadarıda olmaz canım…

Bu okulda herşey bir birine karışmış gibi gözüküyor. Matematik öğretmeni ingilizce dersine giriyor! İngilizce ders veriyor! Birde sınıf defterini ingilizce ders olarak imzalıyor. Vay be gerçekten büyük cesaret.

2 günlük rapor parasınamı kaldınız demezler mi ?

Devlet kanun maddesinde derki, iş veren iş görememezlik raporlarında çalışanın 1 günden  3 güne kadar olan raporlarını ödemekle mükelleftir. 3 gün ve 3 günün üzerinde olan raporlarıda devlet çalışana öder der.

Kanun gayet açık bunu bunu der. Peki ya siz? Üç kuruş maaş alan kişilere yaptıklarınız hak mı? Adalet mi? Demezler mi?

Gelelim Mobbing meselesine… Kanun gayet açık… Bilmiyorsanız Açın Okuyun…

Kökeni: mob kelimesi Latince “mobilusmus vulgus - hareketli kalabalık” sözcüklerinin kısaltılmış seklidir.

İngilizce’de ise düzensiz veya isyan eden insan topluluğu, kanunsuz şiddet uygulayan çete ya da kalabalık gibi anlamlara gelmektedir.

İşyerlerinde bir veya birden fazla kişi tarafından diğer kişi ya da kişilere yönelik gerçekleştirilen, belirli bir süre sistematik biçimde devam eden, yıldırma, pasifize etme veya işten uzaklaştırmayı amaçlayan; mağdur ya da mağdurların kişilik değerlerine, mesleki durumlarına, sosyal ilişkilerine veya sağlıklarına zarar veren yada iftiraya uğrayan; kötü niyetli, kasıtlı, olumsuz tutum ve davranışlar bütünüdür.

Haberin içerisinde bu özel okulun ismini ifşa etmedik. Ama Kırmızı Çizgi Gazetesi olarak elimizdeki donelerimizi gerekli kurum ve kuruluşlarla paylaşacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bilgileri paylaştığımız kurumlar okulun ismi ile alakalı süreçte paylaşım izni verir ve yapılan incelemelerde iddiaların doğruluğuna kanaat getirirse KIRMIZI ÇİZGİ GAZETESİ olarak bu okulun ismini ifşa etmekten çekinmeyeceğiz.

Kırmızı Çizgi Gazetesi olarak konun takipçisi olacağız. …

 

 

Advert
YorumKat...
Kalan karakter sayısı : 500
İnayet     2018-07-20 Ben bu okulun hangi okul olduğunu galiba biliyorum. Allah ıslah etsin bunları. Hak'tan Hukuk'dan bahsedip Adaletten bahsedip her türlü adaletsizliği yapıyorlar. Çok iyi biliyorum.
Bakmakta Fayda Var
ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI
ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI
MANSUR YAVAŞ SANAYİCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ
MANSUR YAVAŞ SANAYİCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ