Advert
Advert
KOÇAK HER ELEŞTİRİYİ CEVAPLADI

Koçak, meclis üyelerinin yetki ve sorumluluklarının çok geniş olmadığını, bürokratlara ve görev düştüğünü ifade ederek, yapılan eleştirilere cevap verdi.

KOÇAK HER ELEŞTİRİYİ CEVAPLADI

MHP’lilerin eleştirileri hakkında kısa bir açıklama yapan Ak Parti Gurup Başkan Vekili Gökhan Koçak, MHP’lilerin yapmış olduğu eleştiriler hususunda haklı olduklarını dile getirdi.

Koçak, meclis üyelerinin yetki ve sorumluluklarının çok geniş olmadığını, bürokratlara ve görev düştüğünü ifade ederek, yapılan eleştirilere cevap verdi.

Koçak, “Nevzat Bey’den başlayarak elimden geldiğince cevap vereceğim. Çünkü normalde ben isterim ki Belediye Başkanımız da burada olsun, diğer meclis üyeleri de burada olsun, beraber istişare edelim. Ama bazen şartlar denk gelmiyor. Çalışmalar, evet-hayır çalışmaları, referandum falan var. Demek oluyor ki aslında muhataplar burada değil. Biz sadece mecliste görevliyiz, harcama yetkisi bizde değil zaten. Ama sonuçta bu benim siyasi partim, belediye bizim siyasi partimizde. Onun için cevap verebildiğimiz kadar vermeye çalışacağım.” diye konuştu.

Ali İhsan Güçlü Bey’in sözlerine katılmamak mümkün değil.

Ali İhsan Güçlü Bey’in sözlerine katılmamak mümkün değilSiyaseti bir kenara bırakalım. Tabii bir belediye başkanının, belediyede bütün olup bitenlerden haberdar olma şansı yoktur. Herkesin polisi kendi vicdanıdır.” dedi.

“Bir öğretmen, öğrencilerine ödev veriyor. Ama “hiç kimsenin olmadığı bir yerde yapacaksınız” diyor. Sınıf mevcudu 30 kişi, 29 kişi ödevini yapıyor. Bir kişi yapmıyor. Öğretmen soruyor, neden ödevi yapmadın diyor. Öğrenci de “Hocam siz hiç kimsenin olmadığı bir yerde ödevi yapın dediniz. Ama ben her tarafa döndüm Allah’ı gördüm” diyor. Bilmem anlatabildim mi?”

Biz meclis olarak yetki vermekle mükellefiz

Belediye meclisinin bürokratik işlemlerde yetki vermekle mükellef olduğunu ifade eden Koçak, iktidarın yaptığı hizmetleri anlattı.

İstişareden kaçınılmaması gerektiğini söyleyen Koçak, “Daha önceki bütçe görüşmelerinde de ifade etmiştim. Biz meclis olarak yetki vermekle mükellefiz. Bizim denetim komisyonu dışında paranın nereye ne kadar harcandığına dair herhangi bir yaptırımımız zaten yok. Bu söylenenlerin çoğu bütün belediyelerde oluyor. Burada muhalefetteki arkadaşların bunları söylemelerindeki nedeni anlıyorum, daha verimli kullanılması, istişare içinde kullanılsın. Ama aslında aramızda bir fark yok. Aynı şeyleri söylüyoruz. Belki farklı üslupla söylüyoruz. Tabiki istişare ve meşveretten kaçmamak lazım. Biz de mahkeme-i kubrada hesabın sorulacağını biliyoruz. Belediye bürokratlarımızın da bu şuurda olduğuna inanıyoruz, Belediye Başkanımızın da bu şuurda olduğuna inanıyoruz. Raporu inceledim. Yazılanlarla alakalı biz de aynı görüşü paylaşıyoruz. Şu bardaktan bana 2018 yılında 100 tane alınması gerektiğini tahmin ediyorsam, bir seferde alır çıkarım. Ama ben bu bardaktan 10’ar tane alıyorsam olmaz. Belki bürokrat arkadaşlar teknik olarak bilmediğinden hata yapmış olabilir. Bundan sonra daha dikkatli davranırlar diye düşünüyorum.” sözleriyle belediyenin bürokratlarının da hesap verme bilinciyle hareket edeceklerini umduğunu belirtti.

Kimse Belediyeyi Geçim Yeri Olarak Görmesin

Diğer eleştirileri yanıtlayan Koçak şu şekilde konuştu:

“Şunu da söylemek istiyorum. Ben de dahil, Gölbaşı’nda hiç kimse belediyeyi geçim yeri olarak görmesin. Dolayısıyla hiçbir arkadaşımız da birilerine menfaat sağlamak için çabalamasın. Yok öyle bir şey ama biz baştan uyaralım. Seğmenler Pazar yeriyle ilgili şunu söyleyebilirim. İşin içinde değiliz, içeriğini bilmiyoruz. Ama daha verimli olacağını, kamusal yarar olacağını biliyoruz. Evet, Ak Parti döneminde yapılmıştı yıkılan bina. Ama bundan sonra yapılan binanın daha etkili olacağı, zararını karşılayacağı yönünde bir görüş var. Gölün temizliğiyle ilgili şunu söyleyeyim. Bana göre Gölbaşı’nın en önemli projelerinden biri. Tabi bakanlıklarımız tarafından yapılıyor. Ben biteceğine inanıyorum. 40 yıldır çözülemeyen bir sorunun Belediye Başkanımızın öncülüğünde düzeleceğine inanıyorum. İktidarımızın ve büyükşehir belediyemizin hizmetleri kesinlikle gözardı edilemez. Hastane inşaatı bana göre önemli bir hizmet. İlçe Başkanımız ve Belediye Başkanımızın bastıra bastıra o hastaneyi buraya getirmesi önemli bir hizmet. 530 kilometre büyükşehir asfalt atmış. Yapılması gerekiyor, bunlar lüks değil. Ama bunları da görmemiz gerek.”

 

Advert
YorumKat...
Kalan karakter sayısı : 500
Bakmakta Fayda Var
ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI
ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI
MANSUR YAVAŞ SANAYİCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ
MANSUR YAVAŞ SANAYİCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ