Advert
Advert
ALİ İHSAN TUNÇ BU SEFER AFFETMEDİ

MHP Grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Ali İhsan Tunç, sözlerine 4 Nisan 1997 yılında hayatını kaybeden MHP Lideri Alparslan Türkeş’i yad ederek başladı.

ALİ İHSAN TUNÇ BU SEFER AFFETMEDİ

Gölbaşı Belediyesi Nisan ayı Meclis toplantısının son günün de yer yerinden oynadı. MHP meclis üyeleri Belediyeyi eleştiri bonbardumanına tuttular. Söz alarak kürsüye çıkan Tunç, Belediyeye verdi veriştirdi. Üç yıldır Gölbaşı belediyesi böyle bir eleştiri görmemişti. 

Sözlerine 4 Nisan 1997 yılında hayatını kaybeden merhum Alparslan Türkeş'i yad ederek başlayan Tunç, 

Yapılmayan Hizmetlere Tepki Gösterdi

Tunç, “Yapılması mecburi hizmetlerle sizin övünmeye hakkınız yok.  Sizler bu hizmetleri yapmak Gölbaşı’nın belediye hizmetlerini gerçekleştirmek üzere seçildiniz. Üçlü olsun güçlü olsun diye geldiğiniz Gölbaşında 3 yılda değişen ne var” dedi.

Tunç “Bir yılı daha geride bırakarak geçmişi irdeleyip, gelecek için program ve çalışmalar yapmak adına buradayız. Bu konuşmayı aslında dün yapmak isterdik. Malumunuz bir gün önce ikinci maddeyi son gün görüşülür düşüncesiyle gündemin son maddesi yaptık. Ama tekrar ani bir kararla en başa aldık. Sorun yok. Zaten söylenilenlerin de konuşulanların da fazlaca bir önemi yok. Cemaat ne derse desin hoca bildiğini okuyor. Her şeye rağmen biz bir şeyler söyleyelim dinleyen dinlesin.” Şeklinde konuştu.

Adımız bile yanlış yazılıyor

Gölbaşı Belediyesi’ne yönelik eleştirilerde bulunan Tunç, 2016 Yılı Mali Faaliyet Raporu’nda Milliyetçi Hareket Partisi’ne ayrılan bölümde “Milliyetçi Halk Partisi” şeklinde yapılan hatayı da gündeme getirdi.

Tunç “Ansiklopedik türdeki kitapçığımız güzel olmuş. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Pırıl pırıl kuşe kâğıda içinde bir sayfasında muhalefet partilerinin meclis üyelerine ayırıp lütufta bulunmuşlar. Bunu yaparken de Milliyetçi Hareket Partisi’nin adının yanlış olduğunu her nasılsa hiç kimse fark etmemiş. Görüyorsunuz ne kadar özenle, itinayla hazırlanıp kontrolleri yapılmış bir kitapçık. İlk basılanı kapağı güzel olmamış diye iptal edip ikinci bir basımı yaptırılan ama içine bakılmayan bu kitapçık için tekrar emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Evet, izah edilen bir yetki mevzuatı, yapılması gerekenler, olması gerekenler, yasal zorunluluklar, gelirler giderler, yapılacaklar, resimler anketler, yapımı devam edenler kitapçığın içinde çok güzel duruyor.” şeklinde konuştu.

Bizim görevimiz hizmet etmek. Övünmeye Hakkımız yok

Ayrıca belediyenin, zaten yapmakla yükümlü olduğu faaliyetlerini üstün hizmetmiş gibi aktardığını belirten Ali İhsan Tunç, “Yapılması mecburi hizmetlerle sizin övünmeye hakkınız yok.  Sizler bu hizmetleri yapmak Gölbaşı’nın belediye hizmetlerini gerçekleştirmek üzere seçildiniz. Üçlü olsun güçlü olsun diye geldiğiniz Gölbaşında 3 yılda değişen ne var, söyler misiniz? Biz muhalefet olarak Gölbaşı için yapacağınız hiçbir hizmete karşı çıkmadık. Her türlü yetkiyi verdik. Gereksiz gördüğümüz kredilere red vermenin dışında.” sözleriyle konu hizmet olduğunda muhalefet olarak yönetime gerekli desteği sağladıklarını ancak 3 yılın sonunda değişen ve gelişen hiçbir şey olmadığını ifade etti.

 “O KADAR YATIRIM, PARA BOŞA GİTTİ”

“Yeni projelere başladınız. Seğmenler Pazar yerinde kendi partiniz iktidarında yapılmış tesisi heba edip, yerine milyonlara maal olacak yeni bir tesise başladınız. Birini yok ettiniz, heba ettiniz o kadar. O kadar yatırım, para boşa gitti. Bir tesis eksildi. Süper bir tesisi yapıyoruz diyorsunuz. Eski tesis dursaydı, yeni tesisin başka bir alana daha büyüğünü yapsaydınız. Elde iki tesisin olmasının ne sakıncası var. İncek Kültür Merkezi ha keza… Atıl bir hale getirip Büyükşehir’e verdiniz. Yapılan bir tesisi daha yok etmiş oldunuz.”

ANDEZİTİ BİTİRDİNİZ

“Andezit taşını hak ettiği yere getireceğiz dediniz. Andeziti tamamen sildiniz. Sokakları betonlarla kapladınız. Alparslan Türkeş parkı içindeki o binayı Çin Seddi ile çevirmeniz de ayrı bir güzellik. Binayı kimse görmesin diye değil zarar görmesin diye korumaya almışsınız. Çok güzel olmuş. Göl temizleniyor inşallah. En büyük temennimiz… Ama sonunu ne zaman göreceğimizi, ne kadar temizleneceğini merak ediyoruz. Göreceğiz.

74 PARSELDE KÜÇÜK HAK SAHİPLERİNİ MAĞDUR ETTİNİZ

“74. Parsel bitti denildi. Her şey tamam ama büyük hak sahipleri aldıklarıyla ikna olmuyor. Küçük hak sahipleri yine mağdur. Bitti diye ne kadar sevinmiştik yine yarım kaldı. Büyük hak sahiplerine tanıdığınız imkânları açıklayın da küçük hak sahipleri bilsinler neden mağdur olduklarını.”

TAKDİR ETMESİNİ DE BİLİRİZ

“Konya yolu da tamam deniyor. Onaylanacak konuma geldiğini açıkladınız. İki senemiz kaldı inşallah görmek nasip olur umarız. Çünkü dörtlü ve güçlüsünüz artık. Bu dönemde yapamazsanız sonrası hayal olacak. Unutmayın yarın vatandaş bunun hesabını sorar. Başarırsanız da hep birlikte teşekkür etmesini de takdir etmesini de biliriz. Bunu da söyleyelim.”

700 DÖNÜM ARAZİ NEDEN ATIL HALDE BEKLETİLİYOR

“Gölbaşı Belediyesine tahsisli 4 parseli de Gölbaşı’na katkı sağlayacak hangi işi yaptık. Büyükşehir Belediyesi’ne 38 dönüm yeri otobüs garajı olarak vermenin Gölbaşı’na katkısı ne? Gençlik Spor Müdürlüğü’ne tahsis ettiğimiz alanda Gölbaşı için ne yapıldı? 700 dönüm arazi neden atıl bir halde bekletiliyor? Birilerine tahsis ediliyor. Sıkış sıkış Gölbaşı’nın içine bir şeyler yapmaya çalışırken orası neden boş duruyor.”

KENT KONSEYİ NE İŞE YARIYOR

“Misyon derken halkın katılımını sağlamak için kent konseyiyle ne gibi bir çalışma yaptınız üç yıldır. Kent Konseyi’nde alınan bir karar var mı? Kaynakları etkin, ekonomik ve verimli bir şekilde kullanmak derken Denetim Komisyon üyenizin bile muhalif olarak imza attığı bir raporda siz nasıl bir verimlilikten bahsediyorsunuz? Eşitlik konusuna gerçekten inanıyor musunuz? Mahalleler olsun, şahıslar arasında olsun. Bence tekrar düşünün.”

3 YILDA YAPTIĞINIZ TEK BİR TESİS VAR MI?

“%109 gelir fazlası olan bir belediye, neden krediye başvuruyor hala? Üç yılda açmış olduğunuz ve kendinizin yapıp bitirdiği hiçbir tesis var mı? 42 milyon borçla teslim aldık diye feryat ettiğiniz belediyenin arsa satışından sadece 80 milyon gelir elde ettiniz. Diğer gelirler hariç. Ne yaptınız? Bellas daki %2,5 şahıs hissesi kime devredildi? Belediye neden kendisi almadı?

KAÇAK YAPILAŞMAYA GÖZ YUMDUNUZ

Düzenli bir kentsel yapı derken göz yumduğunuz kaçak yapılaşmayla mı sağlayacaksınız? Gölbaşı kaçak yapı cenneti oldu. Örnekleri vermemi ister misiniz? Bunları siz daha iyi biliyorsunuz. Evet amaç üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Yemek derken de Gölbaşımızın gerçek değerini bulması, hak ettiği hizmeti, kıymeti, alması yönündedir. Gölbaşı bizim olmazsa olmazımızdır.”

GÜCENMEYİN, BUNLARI SÖYLEMEK BİZİM GÖREVİMİZ

“Bütün bunları söylerken ne kimseyi kırmak, üzmek, suçlamak gibi bir niyetimiz yok. Ama görünen noksanlık ve eksikleri söylemek de bizim görevimiz. Bunun için buradayız. Hakikaten insan düşünmeli bu işletme, bu tesisler bu ekipmanlar benim olsa nasıl kullanırım, nasıl harcarım, nasıl korurum diye bir vicdan muhasebesi yapmalı bence.

DÜRÜSTLÜK SADECE LAFTA

“Her önüne gelen belediyeye bir şeyler yaptırma, yükleme derdinde 130 bin insanımızın hakkını unutmayalım. Adalet, dürüstlük, vicdan, sadece kelime olarak bir şeyler ifade ederken bizleri kurtarmaz. Huzur-u mahşerde bunun hesabını hepimiz vereceğiz yaptıklarımızla yapamadıklarımızla.”

BURAYA RANT İÇİN DEĞİL, HİZMET İÇİN GELDİK

“Biz kimsenin düşmanı değiliz. Gelin sorunları açıklıkla tartışalım, konuşalım. Ortak yolu birlikte bulalım. Düşüncelerini fikirlerini paylaşırsan yükün hafifler, yeni fikirler doğar, yanlış yapma riskin azalır. Başarıyı daha kolay yakalarsın. Biz buraya birilerinin işlerini tamamlamaya, eksik işlerini yapmaya bazılarını rant sağlamaya değil, Gölbaşı’na hizmet için geldik. Gelin bunun gereğini yapalım. Gölbaşı 3-5 kişiden ibaret değil. Ben yaptım oldu zihniyeti yanlış. Bizlerin yaptıklarını bırakın Gölbaşılı övsün. Takdir etsin ki yaptığımızın bir kıymeti, anlamı olsun. Biz yapamadıklarımıza üzülüp, özür dileyelim. Yapamadıklarımızın nedenlerini anlatalım. Çünkü bizler buraya bunları yapmak için seçilip gönderildik.

“HESAP VERİLECEK BİR GÜN”

Evet burada bulunan herkes neyin ne olduğunu, kimlerin ne yaptığını nelerin eksik olduğunu çok iyi biliyor. Ama yanlış değil mi? Susarak sen de o yapılanları kabul etmiş olmuyor musun? Neden susulur? Ben kötü olmayım, sıkıntıya girerim, işlerim ters gideri birileri konuşsun ben kıymetli olayım diye. Ama yanlış hesap Allah’ın bildiğini kuldan saklasan ne olacak? Onun hesabı verilecek bir gün.

Burada şunu da açıklamak istiyorum: Muhalefet olarak ne doğrudan alımlarla ne de ihalelerle ilgimiz ve bağımız vardır. Kimlere ne şekilde niye veriliyor bilmiyoruz. Muhakkak yasalar çerçevesinde kitaba uygun veriliyordur. Ama vicdanen sorumluluk tamamen yöneticilerindir.”

 

#ali ihsan tunç #mhp gölbaşı #gölbaşı haber #gölbaşı #gölbaşı belediyesi #kırmızı çizgi
Advert
YorumKat...
Kalan karakter sayısı : 500
Bakmakta Fayda Var
ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI
ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI
MANSUR YAVAŞ SANAYİCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ
MANSUR YAVAŞ SANAYİCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ