Advert
Advert
MOGAN HAYAT BULACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Mogan göl temizliği ile alakalı, Mogan göl zerinde tekne gezintisi yaparak bilgi verdi.

MOGAN HAYAT BULACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Mogan göl temizliği ile alakalı, Mogan göl zerinde tekne gezintisi yaparak bilgi verdi.

Mogan gölü temizlik çalışmalarının yapıldığı yerde incelemeler yapan Özhaseki, basın mensuplarına gölün temizlenmesi ile alakalı açıklamalarda bulundu.

Özhaseki, Mogölü kıyısında düzenlediği basın toplantısında, Mogan gölü Dip Çamuru Temizliği Projesi" kapsamında yürütülen çalışmalar ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Mogan Gölü'nün Ankara için önemine değinen Özhaseki, göldeki kirliliğin zamanla sıkıntıya dönüştüğünü anlattı.

Gölün dibindeki çamurların temizlenmesi için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile sözleşme imzaladıklarını belirten Özhaseki, "Çünkü en büyük gemi filosu Ulaştırma Bakanlığımızın ve bu işi yapabilecek müthiş bir kabiliyet ve kapasiteleri var. Şu an burada yapacağımız iş, iç göllerde yerli ekipmanla bu büyüklükte, bu teknolojiyle yapılan tek iş. Avrupa 'nın en büyük işi, dünyanın da ikinci büyük işi olarak önümüzde duruyor. Çevre adına hakikaten muhteşem bir iş yapacağız. Bundan da son derece mutluyuz." ifadelerini kullandı.Gölün yüzeyi 6 kilometrekare. Yüzde 60'ı kirli olarak gözüküyor yapılan incelemelerde. 3,7 kilometrekarelik bir alanda kirlilik var. Bu kirlilik tabii ki tabanda ve 50 santimetre yüksekliğinde bir çamur, bir bataklık oluşturmuş. Bu kirliliği bizim gölün tabanından sıyırıp, ekipmanlarla 2 kilometre kadar taşımamız söz konusu. Orada taşıdığımız çamurları belirli kumaşların içerisinde tutarak süzülmesini sağlıyoruz. Artan çamurlu birikimi de toprakla karıştırıp, rekreasyon alanlarında özellikle bitkisel toprak olarak kullanıyoruz. Yani bu yaptığımız işlerde herhangi bir koku ve görsel kirlilik olmadığı gibi dışarıya da salgılanacak bir kirlilik bulunmamaktadır."

İhaleyi bakanlık olarak kendilerinin aldığını belirten Özhaseki, yapılacak çalışmalarda sazlık alanın, gölün flora ve faunasının da sonuna kadar muhafaza edileceğini vurguladı.

Çalışmalar sırasında çeşitli ekipmanların yer aldığı 4 geminin hazır olduğuna işaret eden Özhaseki, çalışmaların bir yılda bitirileceğini bildirdi. Türkiye'de 16 özel çevre koruma bölgesi olduğuna dikkati çeken Özhaseki, buraların korunması, biyolojik çeşitliliğin yaşatılması için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

Özhaseki, "Çevre alanında yapmaya çalıştığımız tek şey korumacılıktır. Çevre dengelerin muhafazasıdır. Çevre emanettir. O emaneti ne kadar güzel korursak, hayatta o kadar mutlu yaşarız diye düşünüyorum." dedi.

Mogan Gölü'nün Ankara için iklimsel önemini anlatan Özhaseki, "Bir sene sonra buradaki bütün bu çamurların temizlenip, oradaki artan miktarın da toprakla karıştırılarak gübre olarak tüm tabiata verildiği, asla kirliliği olmayan bir ortamın doğmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum." şeklinde konuştu.

Daha önce yapılan ihale 100 Milyon'du
Özhaseki, "Daha önce yapılan ihalelerde bundan çok daha yüksek bedeller çıkmıştı. 100 milyon liraya yakın bedeller çıkmıştı. Biz o ihaleleri iptal ettik. Sağ olsun, Ulaştırma Bakanımız çok anlayışlı davrandı bize. 'Maliyet ne giderse onu alalım' dedilerve 63 Milyon TL gibi bir rakam çıktı ortaya. Bakanlığımıza gönül rahatlığıyla bir protokolle bunu devrettik." dedi.

Mogan'ın daha sonra kirlenmemesi için göle açılan tüm küçük derelerin de ıslah edildiğini bildiren Özhaseki, kirliliği önleyecek her türlü tedbirin gerek Gölbaşı Belediyesi, gerekse bakanlıkça alınacağını vurguladı.
Özhaseki, bir başka soru üzerine, işletmelerin bir gram dahi dışarıya kirli su vermesine, kirlilik oluşturmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

#mogan gölü #mehmet haseki #çevre koruma #gölbaşı haber #gölbaşı #gölbaşı belediyesi #kırmızı çizgi
Advert
YorumKat...
Kalan karakter sayısı : 500
Bakmakta Fayda Var
ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI
ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI
MANSUR YAVAŞ SANAYİCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ
MANSUR YAVAŞ SANAYİCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ